wtorek, 18 lutego 2014

Kosmetyki - składniki i ciekawostki cz. I :)

Może zacznijmy od wersji bardziej "naukowej". Czym w ogóle są kosmetyki?

Według definicji kosmetyki to produkty przeznaczone do oczyszczania i upiększania ciała, a także do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, np. promieniowania słonecznego, wiatru, niskiej temperatury.
O włosach niestety nic nie napisano. 

Pierwsze kosmetyki wytwarzano z roślin i rozdrobnionych materiałów. Na przykład z liści lawsonii bezbronnej pozyskiwano hennę - barwnik, którym ozdabiano ciało, z malachitu substancję, którą wykorzystywano do malowania powiek a z ryżu mąkę ryżową, która jest odpowiednikiem dzisiejszego pudru.

Wpływ kosmetyków na skórę człowieka

Skóra to zewnętrzna powłoka ciała, która m.in. chroni organizm przed utratą wody. Zachodzą w niej liczne procesy odnowy komórek, jednak wraz z upływem lat zaczynają przeważać procesy ich rozpadu. Powoduje to zmniejszenie regeneracji uszkodzonych fragmentów i starzenie się skóry, czego objawem są m.in. wysuszenie, wiotkość oraz zmarszczki.
Zadaniem kosmetyków jest utrzymanie skóry w takim stanie, aby dłużej mogła pełnić swoje funkcje, a także tuszowanie niekorzystnych zmian powstających z wiekiem. Ogromną rolę odgrywa zatem odpowiednie jest nawilżanie i natłuszczanie oraz ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dlatego najważniejszą właściwością kosmetyków jest ich zdolność wnikania do warstwy skóry, w której zawarte składniki będą działały najlepiej.
Nas interesują tylko 3 warstwy skóry:
*Naskórek - składa się z kilku warstw,  z których najbardziej zewnętrzna jest warstwa rogowa. Występuje w nim barwnik skóry - melanina.
*Skóra właściwa - zawiera włókna białka zwanego kolagenem, które nadają skórze sprężystość i elastyczność. W tej warstwie znajdują się również naczynia krwionośne, gruczoły łojowe i potowe oraz włosy.
*Tkanka podskórna jest zbudowana głównie z komórek tłuszczowych.
Każda warstwa skóry ma inną zdolność wiązania wody. Najwolniej woda przenika przez zewnętrzną warstwę naskórka.

Działanie substancji zawartych w kosmetykach

Na naskórek działają kosmetyki pełniące funkcje: oczyszczają, ochronną, zapachową i upiększającą. Do tej warstwy dociera też promieniowanie wywołujące oparzenia słoneczne (UVB). Kosmetyki o działaniu pielęgnacyjnym wnikają do skóry właściwej. Dociera do niej również promieniowanie odpowiedzialne za opaleniznę (UVA). Do tkanki podskórnej kosmetyki nie docierają.

Substancje promieniochronne (filtry)

Chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego (promieniowania UV)
Rodzaje filtrów:
*chemiczne - pochłaniają część promieniowania UV, np. witaminy C i E,
*fizyczne  - rozpraszają lub odbijają promieniowania UV, np. tlenek tytanu, tlenek cynku.

Substancje nawilżające

Przenikają przez zewnętrzną warstwę naskórka, dostarczają wodę do jego głębszych warstw i zatrzymują ją tam, np. glicerol, sacharydy, aminokwasy.

Substancje konserwujące i przeciwutleniacze

Ich zadaniem jest utrzymanie kosmetyku w niezmienionym stanie w czasie określonym przez datę przydatności do użytku. Hamują rozwój mikroorganizmów i zapobiegają utlenianiu się tłuszczów, czyli ich jełczeniu. Są to m.in: kwas mrówkowy, kwas masłowy i witamina E, nazywana witaminą młodości.

Substancje antybakteryjne

Niszczą bakterie odpowiedzialne m.in. za powstawanie wyprysków i zapachu potu, np. siarka, srebro, kwas borowy, tlenek cynku.

Substancje polerujące i złuszczające

Składniki past do zębów i środków usuwających nadmiar zrogowaciałego naskórka (peelingów), np. kwasy owocowe, kwas salicylowy, kwas migdałowy, chlorek sodu.

Barwniki

Składniki farb do włosów oraz tzw. kosmetyków kolorowych (szminek, różów, cieni do powiek, lakierów do paznokci itp.), np. węgiel, miedź, złoto, glin, tlenek cynku, tlenek tytanu.

Substancje zapachowe

♥naturalne
     * uzyskiwane z roślin, np. olejek różany, olejek goździkowy
     * uzyskiwane ze zwierząt, np. ambra (wydzielina kaszalota), piżmo (wydzielina jelenia piżmowego)
♥syntetyczne
     * alkohole
     * węglowodory, np. limonem - zapach cytryn
     * estry, np. cynamonian metylu - zapach truskawek.


Post może i długi, ale ważny. Ważna jest świadomość, co używamy i czego powinniśmy używać, a czego unikać. Niedługo napiszę kontynuację tego tematu, bo i mózg i ręce już mi wysiadają. 


Takie tam, z książki do chemii, żeby się szybciej nauczyć. :DBrak komentarzy:

Prześlij komentarz